Warto na wstępnie dodać, że dawniej w Polsce mężczyźni korzystali z usług golibrody, cyrulika, a współcześni umawiają się na wizyty do Barbera. Barber to współczesny rzemieślniczy zawód z tradycjami sięgającymi XII w. w Anglii. Warto poczytać o historii powstania zawodu barbera. Postaramy się trochę przybliżyć jego tożsamość. Zaczynamy! Polskim odpowiednikiem tej nazwy, która funkcjonowała w przedwojennym rzemiośle był golibroda i cyrulik. Golibroda zajmował się goleniem mężczyzn, natomiast cyrulik zajmował się strzyżeniem, goleniem i usługami medycznymi. Barber, co prawda, łączy w sobie umiejętności fryzjera i golibrody, ale nie jest żadnym z nich. To oddzielny zawód, który wiąże się ze stylem życia.

Barber – styl strzyżenia

Barberzy specjalizują się w fryzurach klasycznych. Dzięki nim powrócił dawny styl strzyżenia. Stali bywalcy korzystający z usług Barberów doskonale znają obco brzmiące nazwy jak: „Fade” – fryzura na jeża, „Pompadur” – fryzura zaczesana do góry w stylu lat 50, „Undercut” –  wersja fryzury zaczesanej do góry, ale z przyciętymi bokami, wręcz wygolona. Ponadto przystrzyżone włosy smaruje się pomadą, by były delikatnie błyszczące.

Barber – stylizacja brody i zarostu

Broda jest modelowana nożyczkami, natomiast obrzeża zarostu i karku są golone brzytwą z jednorazowym ostrzem. Dodatkowo stosują  gorący ręcznik, który pomaga w sytuacji, gdy istnieje ryzyko zacięcia się podczas golenia. Wystylizowaną brodę nawilża się oliwkami, a wąsy modeluje za pomocą wosku.

Barber Shop

Jest to męski salon fryzjerski i miejsce pracy Barbera. Wnętrze zakładu kreowane jest na klimat dawnych lat. Wstęp do salonu mają wyłącznie mężczyżni, którzy mogą tam liczyć na profesjonalną obsługę, a także na męskie pogaduszki, kawę i niekiedy whisky. Dziś ilość Barber Shopów w Polsce jest ogromna. Moda dotarła do Polski z Zachodu i nie jest już nowym zjawiskiem. Znaczącym czynnikiem w modzie męskiej jest powrót na noszenie brody, stąd wzrasta zapotrzebowanie na korzystanie z usług Barbera. W Nowym Sączu wykonują tę profesję również kobiety, szkolone na Barberów – zawodu bardzo trudnego. Podążając za modą i zapotrzebowaniem na rynku uczą się , by indywidualnie i profesjonalnie sprostać wymaganiom współczesnego mężczyzny.

Przejdźmy do sedna. Ile może kosztować profesjonalna usługa barberska? Warto sprawdzić nasz cennik usług barber.