Farbowanie włosów w ciąży – jest bezpieczne czy raczej należy poczekać na rozwiązanie? Każda kobieta chce prezentować się pięknie. Tym bardziej przyszła mama. I tutaj w tym względzie pojawiają się dylematy. Farbować włosy czy też nie? Niezaprzeczalnym faktem jest to, że często jesteśmy przyzwyczajone do farbowania włosów, bo lubimy,  gdy nasze włosy mają naturalny wygląd i lśnią.

Z drugiej strony zasłyszane mity na temat farbowania włosów w ciąży  budzą w nas wiele emocji. Dlatego w tym względzie ważna jest konsultacja ze specjalistami: medycznym i fryzjerem.

Na pewno słuchajmy sugestii naszego lekarza. Który to zazwyczaj odradza farbowania włosów w pierwszym trymestrze ciąży. Do tej opinii nie należy zbytnio przekonywać przyszłe mamy. Dlatego, ze w pierwszych 12 tygodniach ciąży rozwija się płód i kształtuje się najwięcej funkcji życiowych dziecka. Naszą decyzję w tym względzie odroczmy. Po upływie trzech miesięcy młoda mama może bezpiecznie farbować włosy, wybierając te, jak najmniej agresywne, jeśli chodzi o jej skład.

Farby bez amoniaku

Rozmowy na temat farbowania włosów w ciąży wymusiły na producentach kosmetyków ograniczenie szkodliwych substancji spotykanych w składzie produktów. Co najważniejsze, farbowanie włosów w ciąży stało się możliwe bez amoniaku. Obecnie na rynku dostępne są farby przyjazne skórze, wzbogacone barwnikami naturalnymi  i olejkami. Stąd w sprzedaży pojawiły się farby ekologiczne, ziołowe i roślinne. Producenci popularnych farb zapewniają również o  bezpiecznym  ich użyciu. Nasi fryzjerzy sięgają po farby  z barwnikami naturalnymi, które są dostępne w pełnej kolorystyce i utrzymują trwałość do kilku tygodni.

Ponadto bezpieczną opcją farbowania włosów w ciąży jest na przykład henna. Cieszy się ona dużym powodzeniem u przyszłych mam. Jest zrobiona na bazie wyciągów roślinnych i ma właściwości pielęgnacyjne i kondycjonujące włosy. W ostateczności polecany jest szampon koloryzujący, co prawda przynosi efekt krótkotrwały, ale wizualnie poprawia efekt wyglądu włosów.

Decydując się na farbowanie włosów w ciąży, należy zadbać również o odpowiednie warunki, by nie narazić się na wdychanie szkodliwych substancji. Na pewno przyszłej mamie korzystne miejsce podczas wykonywania usługi zapewni profesjonalny zakład fryzjerski.